Vinkkaa kaverille

Sähköposti lähetettiin
onnistuneesti!
Kaverisi sähköposti:
Nimesi:

Puhdas vesi on jokaisen oikeus

Julkaistu: 17.05.2011

Ihminen selviytyy hengissä ilman vettä vain muutaman päivän. Vesi ei sammuta pelkästään janoa, vaan sitä tarvitaan ruoan tuottamiseen ja peseytymiseen. Lisäksi rakentamiseen ja lähes minkä tahansa tavaran tuottamiseen tarvitaan vettä. Maailman vesivarat vähenevät koko ajan. Ilmastonmuutos ja väestönkasvu vaikeuttavat puhtaan veden saantia. Arvioiden mukaan kymmenen vuoden kuluttua lähes puolet maapallon ihmisistä jää ilman vettä joko siksi, että käytettävissä oleva vesi on likaista, tai koska vettä ei yksinkertaisesti ole.

Olemassa olevia vesivaroja on opittava säästämään. Veden käytön tehostamista tarvitaan, jotta meillä ja tulevilla sukupolvilla olisi riittävästi sekä juomavettä että ruokaa.

puhdas vesi e2

Ajatuspaja e2:n Janottaako?-hanke lisää kansalaisten tietoisuutta kehitysmaiden vesikysymyksistä. Hankkeessa kerrotaan esimerkein puhtaan veden välttämättömyydestä ja merkityksestä kehitysmaissa sekä suomalaisen vesisektorin kehitysyhteistyöstä.

Puhdas vesi on jokaisen oikeus -esitteen voit ladata tästä.

Esitteitä voi myös tilata osoitteesta katariina.salmisalo(a)e2.fi/ 040 701 6576.

www.e2.fi
www.vesijalanjalki.org
www.global.finland.fi

Takaisin