Suomen ja Ruotsin johtavat ajatushautomot perustivat verkoston
Joukko johtavia ajatushautomoita Ruotsista ja Suomesta käynnistää systemaattisen yhteistyön. Ajatushautomoille on Suomessa selkeä tilaus, todettiin tammikuun lopussa pidetyssä kick-off tapaamisessa. Ajatushautomoiden tehtävänä on murtaa jäätä ja liikutella keskustelun lukkiutuneita raameja.
Ruotsissa toiminta on paljon laajempaa ja think tankien resurssit ovat huomattavasti suuremmat. Suomelle Ruotsin kokemuksista voi olla merkittävää hyötyä. Idea verkoston taustalla on vastavuoroisuus. Ruotsi voi oppia Suomelta paljon esimerkiksi koulutuskysymyksissä. Ruotsilla olisi puolestaan paljon tarjottavaa Suomelle muun muassa eläkejärjestelmää tai vapaakouluja koskevissa kysymyksissä.
Uudessa verkostossa ovat mukana Ruotsista Timbro, Arena Idé, Bertin Ohlin –instituutti, Global utmaning, Sektor 3 ja Fores. Suomalaisista toimijoista yhteistyöhön osallistuvat Ajatuspaja e2, Demos, Eva, Magma, Sitra, Vasemmistofoorumi ja Kalevi Sorsa –säätiö.
Yhteistyöaloitteen takana on Suomalais-ruotsalainen kulttuurisäätiö ja siihen kuuluva, Ruotsissa toimiva projektikonttori Tandem.
Lisätietoa Tandemin kotisivuilta.
